Dofinansowanie Czyste Powietrze - kwoty i warunki

Dofinansowanie Czyste Powietrze - kwoty i warunki
Autor Jerzy Błaszczyk
Jerzy Błaszczyk

13 października 2026

Stary kocioł, nieszczelne okna i wysokie rachunki za ogrzewanie często występują w jednym domu. Aktualna tabela dofinansowania programu „Czyste Powietrze” pokazuje nie tylko poziom wsparcia, lecz także limity na konkretne prace, takie jak ocieplenie ścian, wymiana stolarki czy montaż pompy ciepła. Poniżej porządkuję kwoty, warunki dochodowe i formalności budowlane obowiązujące w 2026 roku.

Najważniejsze kwoty i warunki w jednym miejscu

  • 40%, 70% lub 100% kosztów kwalifikowanych zależnie od poziomu dochodów.
  • Podstawowy poziom obejmuje osoby z rocznym dochodem do 135 000 zł.
  • Najwyższa dotacja wymaga niskich dochodów oraz domu o zapotrzebowaniu na energię powyżej 140 kWh/m² rocznie.
  • Kompleksowa inwestycja z pompą ciepła może osiągnąć 140 300 zł dotacji w przykładowym wariancie.
  • Od 20 lipca 2026 roku limity na wybrane prace termomodernizacyjne wzrosły o 10%.
  • VAT nie jest kosztem kwalifikowanym, więc trzeba sfinansować go z własnych środków.

Nowoczesny dom z pompą ciepła. Sprawdź tabelę dofinansowania

Jak czytać tabelę dofinansowania programu Czyste Powietrze

Największy błąd polega na traktowaniu dotacji jako jednej stałej kwoty. W rzeczywistości końcowe wsparcie zależy od dochodu gospodarstwa domowego, stanu energetycznego budynku i zakresu prac. Inaczej wygląda rozliczenie samej wymiany kotła, a inaczej kompleksowej termomodernizacji z ociepleniem i nowym źródłem ciepła.

Program dotyczy właścicieli lub współwłaścicieli istniejących domów jednorodzinnych oraz wydzielonych lokali mieszkalnych z własną księgą wieczystą. Na jeden budynek przysługuje zasadniczo jedno dofinansowanie, dlatego nie zaczynałbym od przypadkowej wymiany kilku okien. Najpierw trzeba ustalić pełny, uzasadniony energetycznie zakres inwestycji.

Trzy poziomy wsparcia

Poziom Warunek dochodowy Maksymalna intensywność Najważniejsze ograniczenia
Podstawowy Roczny dochód wnioskodawcy do 135 000 zł Do 40% kosztów kwalifikowanych netto Wniosek można złożyć bez obowiązkowego operatora
Podwyższony Do 2 250 zł miesięcznie na osobę lub 3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym Do 70% kosztów kwalifikowanych netto Prefinansowanie wymaga udziału operatora
Najwyższy Do 1 300 zł na osobę lub 1 800 zł w gospodarstwie jednoosobowym, ewentualnie określone zasiłki Do 100% kosztów kwalifikowanych netto Dotyczy budynków o zapotrzebowaniu powyżej 140 kWh/m² rocznie i wymaga operatora

Przy najwyższym poziomie sprawdzany jest także przychód z działalności gospodarczej. Dodatkowo budynek musi spełniać warunki tzw. ubóstwa energetycznego. Oznacza to, że sama niska pensja nie wystarczy, jeśli dom jest już stosunkowo energooszczędny.

Ile można otrzymać przy konkretnym stanie energetycznym domu

Poniższe zestawienie pokazuje oficjalne przykładowe wyliczenia dla inwestycji obejmującej pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności, instalację c.o. lub c.w.u., dokumentację oraz dopuszczalny zakres termomodernizacji. To nie jest gwarantowana wypłata, lecz suma limitów dla określonego wariantu.

Zapotrzebowanie domu przed inwestycją Zakres prac Poziom podstawowy Poziom podwyższony Poziom najwyższy
Poniżej 80 kWh/m²/rok Wymiana źródła ciepła i instalacja 22 920 zł 40 110 zł Nie dotyczy
Od 80 do 140 kWh/m²/rok Wymiana źródła ciepła i termomodernizacja 42 120 zł 73 710 zł Nie dotyczy
Powyżej 140 kWh/m²/rok Kompleksowa termomodernizacja i wymiana źródła ciepła 56 120 zł 98 210 zł 140 300 zł

W ostatnim wariancie budynek musi po zakończeniu prac zejść do poziomu nie większego niż 140 kWh/m² rocznie, a zapotrzebowanie powinno spaść co najmniej o 40%. W praktyce oznacza to, że przy bardzo zimnym domu sama pompa ciepła nie wystarczy. Audyt może wskazać konieczność ocieplenia ścian, dachu, podłogi, wymiany okien albo modernizacji instalacji.

Według NFOŚiGW najwyższy poziom wsparcia jest celowo powiązany ze stanem energetycznym budynku. Ma to ograniczać sytuacje, w których montuje się drogie źródło ciepła w domu, który nadal traci większość energii przez przegrody.

Na jakie prace budowlane przysługuje dotacja

Od 20 lipca 2026 roku zwiększono maksymalne stawki jednostkowe dla wybranych robót. W tabeli podaję kwoty maksymalne dla trzech poziomów. Są to limity dotacji, a nie ceny rynkowe wykonania prac.

Ocieplenie i stolarka

Rodzaj pracy Podstawowy Podwyższony Najwyższy
Ocieplenie stropów i poddaszy 88 zł/m² 154 zł/m² 220 zł/m²
Ocieplenie podłóg 66 zł/m² 116 zł/m² 165 zł/m²
Ocieplenie ścian 110 zł/m² 193 zł/m² 275 zł/m²
Wymiana okien 528 zł/m² 924 zł/m² 1 320 zł/m²
Wymiana drzwi zewnętrznych 1 100 zł/m² 1 925 zł/m² 2 750 zł/m²
Wymiana bramy garażowej 660 zł/m² 1 155 zł/m² 1 650 zł/m²
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła 6 680 zł/zestaw 11 690 zł/zestaw 16 700 zł/zestaw

Prace towarzyszące, takie jak parapety, orynnowanie czy niezbędne przygotowanie podłoża, mają własne ograniczenia. Przy oknach i instalacjach ich wartość nie może przekroczyć określonego procentu dotacji na główny zakres. Nie traktowałbym więc tych pozycji jako sposobu na sfinansowanie całego remontu elewacji.

Źródła ciepła i instalacje

Rozwiązanie Podstawowy Podwyższony Najwyższy
Pompa ciepła powietrze/woda 12 600 zł 22 000 zł 31 500 zł
Pompa powietrze/woda o podwyższonej efektywności 14 080 zł 24 640 zł 35 200 zł
Pompa ciepła powietrze/powietrze 4 480 zł 7 840 zł 11 200 zł
Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej efektywności 18 000 zł 31 500 zł 45 000 zł
Kocioł na pellet 8 200 zł 14 350 zł 20 500 zł
Kocioł zgazowujący drewno 8 200 zł 14 350 zł 20 500 zł
Instalacja c.o. i c.w.u. 8 200 zł 14 350 zł 20 500 zł

Pompy ciepła, kotły na pellet i kotły zgazowujące drewno muszą spełniać wymagania listy ZUM. Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym konkretny model, a nie tylko nazwę producenta. Liczy się urządzenie znajdujące się na liście w wymaganym momencie, a nie podobny model z tej samej serii.

Ogrzewanie elektryczne inne niż pompa ciepła może być objęte wsparciem w okresie przejściowym, czyli do końca 2026 roku. Po tym czasie program ma wspierać spośród elektrycznych źródeł ogrzewania wyłącznie pompy ciepła.

Formalności budowlane, których nie wolno pominąć

W nowej formule programu dokumenty energetyczne nie są dodatkiem do wniosku, lecz podstawą całej inwestycji. Przed rozpoczęciem prac trzeba wykonać audyt energetyczny wraz z dokumentem podsumowującym, a po zakończeniu uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Na audyt i świadectwo można otrzymać łącznie do 1 600 zł zależnie od poziomu dofinansowania. Audyt powinien wskazywać zakres prac, który później zostanie wykonany. Jeśli inwestor zrealizuje tylko wygodną część zaleceń, może nie spełnić warunków wypłaty końcowej.

Przeczytaj również: Jakie legary pod płytę OSB wybrać, by uniknąć problemów z podłogą?

Najważniejsze warunki formalne

  • Budynek musi być istniejący i oddany do użytkowania.
  • Nie kwalifikują się domy, dla których po 31 grudnia 2020 roku złożono wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy.
  • Co do zasady trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości od co najmniej 3 lat.
  • Wyjątki obejmują między innymi nabycie w drodze spadku, zasiedzenie oraz niektóre przypadki zakupu lub darowizny od rodziców albo dziadków.
  • Stary kocioł na paliwo stałe musi zostać trwale wyłączony z użytkowania, a fakt ten trzeba potwierdzić odpowiednim dokumentem.
  • Prace powinny być prowadzone zgodnie z prawem budowlanym, przepisami technicznymi i lokalną uchwałą antysmogową.

Przed wymianą źródła ciepła sprawdziłbym także dane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nieaktualna deklaracja może utrudnić wyjaśnienie, jakie urządzenie było wcześniej używane i czy zostało prawidłowo wycofane.

Przy najwyższym poziomie dotacji oraz przy prefinansowaniu obowiązkowa jest pomoc operatora, najczęściej gminy albo wojewódzkiego funduszu. Prefinansowanie może wynieść do 35% przyznanej dotacji, a od lipca 2026 roku prace objęte zaliczką można realizować przez 180 dni zamiast 120.

Jak obliczyć realną kwotę dla własnego domu

Najprostszy sposób to podzielić inwestycję na kategorie, a potem porównać każdą fakturę z limitem programu. Przykładowo dla domu o zapotrzebowaniu powyżej 140 kWh/m² rocznie, przy najwyższym poziomie wsparcia i pompie powietrze/woda o podwyższonej efektywności, wyliczenie może wyglądać tak:

Element inwestycji Maksymalna dotacja
Audyt energetyczny 1 200 zł
Świadectwo charakterystyki energetycznej 400 zł
Pompa ciepła powietrze/woda 35 200 zł
Instalacja c.o. lub c.w.u. 20 500 zł
Ocieplenie, stolarka i ewentualna wentylacja Do 83 000 zł
Łącznie Do 140 300 zł

Jeżeli inwestycja kosztuje mniej niż limit, dotacja nie zostanie wypłacona w pełnej tabelarycznej wysokości. Z kolei wyższa cena nie oznacza automatycznie wyższej dotacji. Program rozlicza koszty kwalifikowane netto, a VAT pozostaje po stronie beneficjenta nawet przy 100-procentowym poziomie wsparcia.

Warto też pamiętać, że dotacja nie obejmuje dowolnych wydatków remontowych. Zakup narzędzi, wyposażenia kotłowni niezwiązanego bezpośrednio z instalacją, dekoracyjnych materiałów wykończeniowych czy prac wykonanych poza audytem może zostać odrzucony.

Błędy, przez które dotacja staje się mniejsza

Najczęściej problem zaczyna się od oferty reklamowanej jako „dom za darmo”. Taka obietnica zwykle pomija VAT, limity jednostkowe, koszty dodatkowe i konieczność wykonania pełnego zakresu wskazanego w audycie. Ja zawsze porównuję co najmniej kilka ofert i sprawdzam, czy cena netto nie została sztucznie podniesiona.

  • Podpisanie umowy z wykonawcą przed sprawdzeniem modelu urządzenia na liście ZUM.
  • Rozpoczęcie prac bez audytu i dokumentu podsumowującego.
  • Wymiana źródła ciepła bez oceny izolacji budynku.
  • Traktowanie maksymalnej kwoty jako gwarantowanej wypłaty.
  • Brak dokumentu potwierdzającego zezłomowanie starego kotła.
  • Nieuwzględnienie VAT w budżecie inwestycji.
  • Przekazanie wykonawcy pełnomocnictwa bez dokładnego sprawdzenia jego zakresu.

W praktyce najwięcej pieniędzy traci się nie na samym wniosku, lecz na źle zaplanowanym remoncie. Dobrze wykonany audyt powinien odpowiedzieć, czy najpierw opłaca się ocieplić ściany, poprawić dach, wymienić okna, czy dopiero później dobrać źródło ciepła.

Najbezpieczniejsza kolejność przygotowania inwestycji

Przed podpisaniem umowy z ekipą przygotowałbym własną krótką teczkę dokumentów i sprawdził kolejno:

  1. status własności domu i datę nabycia nieruchomości,
  2. rok oddania budynku do użytkowania oraz dokumenty budowlane,
  3. aktualność deklaracji CEEB,
  4. audyt energetyczny i zakres prac koniecznych do osiągnięcia wymaganego standardu,
  5. poziom dochodowy oraz możliwość skorzystania z operatora,
  6. model urządzenia na liście ZUM i parametry stolarki,
  7. oferty wykonawców z podziałem na kwoty netto, VAT, montaż i prace dodatkowe.

Tak przygotowana tabela dofinansowania „Czyste Powietrze” staje się realnym narzędziem planowania, a nie tylko zestawieniem atrakcyjnych kwot. Najbezpieczniejsza inwestycja to taka, w której zakres prac wynika z audytu, ceny mieszczą się w limitach, a dokumenty są kompletne jeszcze przed rozpoczęciem robót.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Materiał został opracowany przy wsparciu nowoczesnych narzędzi analitycznych i językowych (AI). Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z ekspertem.

FAQ - Najczęstsze pytania

Podstawowy poziom obejmuje wnioskodawców z rocznym dochodem do 135 000 zł i zapewnia do 40% kosztów kwalifikowanych netto. Poziom podwyższony to do 70% przy dochodzie do 2 250 zł miesięcznie na osobę lub 3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Najwyższy poziom może pokryć do 100% kosztów netto, ale wymaga niższych dochodów oraz budynku o zapotrzebowaniu powyżej 140 kWh/m² rocznie.

Taki limit dotyczy przykładowo domu o zapotrzebowaniu powyżej 140 kWh/m² rocznie, kompleksowej termomodernizacji oraz pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej efektywności. Po zakończeniu prac zapotrzebowanie budynku musi spaść do maksymalnie 140 kWh/m² rocznie i zmniejszyć się co najmniej o 40%. Ostateczna wypłata zależy od rzeczywistych kosztów kwalifikowanych i limitów dla poszczególnych prac.

Przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać audyt energetyczny wraz z dokumentem podsumowującym. Po zakończeniu prac potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej, a na oba dokumenty można otrzymać łącznie do 1 600 zł. Trzeba także sprawdzić status własności, datę oddania budynku do użytkowania, deklarację CEEB oraz model urządzenia na liście ZUM.

Nie. Program rozlicza koszty kwalifikowane netto, więc VAT trzeba sfinansować z własnych środków. Dotacja nie obejmuje między innymi narzędzi, dekoracyjnych materiałów wykończeniowych, niektórego wyposażenia kotłowni ani prac wykonanych poza zakresem wskazanym w audycie.

Tagi
termomodernizacja
lista zum
prefinansowanie
pompy ciepła
audyt energetyczny
Udostępnij artykuł
Autor Jerzy Błaszczyk
Jerzy Błaszczyk
Nazywam się Jerzy Błaszczyk i od trzech lat zajmuję się tematyką budownictwa. Moje zainteresowanie tym obszarem zaczęło się już w dzieciństwie, gdy obserwowałem, jak powstają nowe budynki w mojej okolicy. Fascynuje mnie proces tworzenia przestrzeni, które służą ludziom, a także wyzwania, jakie niesie ze sobą ta branża. W swoich tekstach staram się wyjaśniać zawirowania związane z budownictwem, dzielić się wiedzą na temat nowoczesnych technologii oraz analizować aktualne trendy. Pracując nad artykułami, szczególnie zwracam uwagę na dokładność informacji oraz ich przystępność dla czytelników. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza i porównanie różnych źródeł to klucz do zrozumienia skomplikowanych zagadnień. Zależy mi na tym, aby moje teksty były nie tylko użyteczne, ale także aktualne i łatwe do przyswojenia.
Oceń artykuł
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)